View Sidebar

1.2.5 Souřadnicový systém

Systém souřadnic určuje norma ČSN ISO 841 „Terminologie os a pohybů“ podle níž se používá pravotočivý, pravoúhlý systém s osami X, Y a Z (otáčivé pohyby, jejichž osy jsou rovnoběžné s osami X, Y, Z se označují jako A, B, C).

Dále platí, že osa Z je rovno­běžná s osou pracovního vřetena, přičemž kladný smysl probíhá od obrobku k nástroji.

Osa X je hlavní osou v rovině upínám obrobku a její kladný smysl směřuje opět od obrob­ku k nástroji (platí pro soustruhy).

Každý bod je potom určen pomocí hodnot svých souřadnic (určování bodu v rovině vyža­duje stanovení dvouosé – (např. X333, Y222); určování bodu v prostoru vyžaduje stanovení tříosé – (např. X100, Y200, Z300).

Hodnoty se mohou vyskytovat i v záporném poli souřad­nic a potom se zapisují vždy se záporným znaménkem (např. X – 200), kladné znaménko se psát nemusí. Desetinné hodnoty se zapisují při zápisu do CNC řízení s desetinnou tečkou
(např. Y200.345).

ŘS pro CNC obráběcí stroje používají dva typy souřadnicových systémů:

  • Kartézský souřadnicový systém: sestává se z os, navzájem na sebe kolmých, na kterých je číselná hodnota nanesena v určitém měřítku. V tomto souřadném systému je poloha každého bodu jednoznačně určena pomocí souřadnic v jednotlivých osách.
  • Jeho použití je při:
  • absolutním programování – systém je vložen do nulového bodu
    obrobku W
  • přírůstkovém (inkrementálním; relativním) programování – systém je vložen na špič­ku ostří nástroje, jde-li o soustružení; nebo do průsečíku osy rotace nástroje a jeho če­la, jde-li o frézování.
  • Polární souřadnicový systém: používá se např. u obrobků s více úhlovými rozměry (např. otvory umístěné na kružnici, obrábění vačky apod.).

Sourad_system

CNC frézky:

pracovní vřeteno je nosičem pracovního nástroje. Frézky CNC používají osy X a Y v rovině stolu (osa X leží zásadně rovnoběžně s upínací plochou obrobku, osa Y je kolmá na osy X a Z), osa Z je osa rotace vřetena s nástrojem; opět pohyb v kladném smyslu znamená pohyb směrem od materiálu.

Tab. 1. Souřadnicový systém

Souřadnicový systém
základní – posuvové osy X Y Z
rotační osy A B C pokud konstrukce stroje umožňuje provádět přídavné rotační pohyby v osách, jsou tyto označeny jako A, B, C (např. u frézky, která používá přídavné rotační nástroje, je využita „osa“ A pro nastavení polohy obrob­ku vůči nástroji nebo třeba u soustruhu, který používá přídavné rotační nástroje, je využita „osa“ C pro nastavení polohy obrob­ku vůči nástroji).
doplňkové osy I J K parametry interpolace (vesměs vyjadřují ur­čení středu poloměru oblouku na obrobku)
sekundární doplňkové osy U V W
terciární doplňkové osy P Q R