View Sidebar

1.2.4 Pracovní prostor CNC obráběcího stroje

V pracovním prostoru CNC obráběcího stroje jsou určeny některé základní vztažné body, jejichž znalost je důležitá i pro vlastní programování.

Jsou to zejména:

  • referenční bod stroje R: je přesně stanoven výrobcem a jeho aktivací dochází k sjednoce­ní mechanické a výpočetní části stroje. Slouží k přesnému nastavení odměřovacího systé­mu po zapnutí stroje a zařazení referenčního bodu do CNC programu také vede k od­stranění chyb, které mohou vznikat interpolací (pokud stroj nemá zpětnou vazbu). Je rea­lizován mechanickým způsobem, tj. pomocí koncových spínačů.
  • nulový bod stroje M: je druhý pevný bod v systému a je tudíž také stanoven výrobcem. Je výchozím bodem pro všechny další souřadnicové systémy a vztažné body na stroji.
  • nulový bod obrobku W: lze nastavit pomocí speciálních funkcí ŘS
    v libovolném místě pracovního prostoru stroje – to znamená, že si jeho polohu určuje technolog – programátor sám. Tento nulový bod obrobku W se s výhodou umisťuje do takového místa, aby se co nejvíce zjednodušil výpočet přechodových míst jednotlivých konstrukčně technologic­kých prvků [do těch míst na obrobku, od kterých např. začíná kótování na výkrese (konstrukční, měřicí základna) a tím je umožněno zjednodušení práce programátora – nemusí dopočítávat anebo dopočítává jen minimálně kóty a rozměry obrobku].

Výrobci ŘS umísťují počátek souřadnicového systému do bodu R nebo do bodu M. V rámci programu lze souřadnicový systém posouvat.

  • bod špičky nástroje P: bod, jehož pohyb se teoreticky programuje.
    Je nutný kvůli určení korekce poloměru zaoblení ostří
  • vztažný bod suportu nebo vřetene F: je to bod suportu (u CNC frézky vřetene) ke kte­rému se vztahuje délková korekce nástroje
  • bod nastavení nástroje E: je bod na držáku nástroje, který při upnutí splyne s bodem F (je potřebný při externím proměřování korekcí nástroje).

Nul_body