Nasazení CNC strojů ve strojírenské výrobě znamená, kromě zmíněných přínosů, vždy nárůst nároků na zpracování počítačových dat. Jeví se proto jako výhodné, jestliže tyto stroje využívají informací, které může poskytnout již konstruktér ve formě geometrických dat, pořízených na pracovišti CAD.
Řetězec začíná v konstrukci, kde se při návrhu uplatňují jak přímo programy pro tvorbu geometrie výrobku a nástrojů (forem, zápustek, tvarových nožů, šablon, …) – CAD programy.
Pomocí navazujícího CAM systému dokáže na počítačové geometrii programátor CNC stroje rozvrhnout pohyby nástroje a po doplnění technologickými parametry (řezné rychlosti, otáčky, posuvy, atd.) a pomocnými funkcemi (např. chlazení, automatizované upínání, atd.) sestavit program pro CNC stroj. V této podobě program ještě obvykle není určen pro konkrétní CNC stroj (řídicí systém) a musí být zpracován a upraven tzv. postprocesorem, což je program pro převod na konkrétní ŘS CNC obráběcího stroje.
Běžný je však také postup, kdy technolog – programátor dostane výkres, příp. technologický postup a program sestaví přímo na počítači CNC stroje, obvykle v tzv. dialogovém režimu. Tento přístup se používá zejména v případě jednodušších součástí, kdy obvykle ani konstruktér nemusí použít počítače s CAD systémem pro návrh součásti (tzv. dílenské programování).
Všechny CNC programy lze pak načíst do počítače určeného k uchovávání a distribuci dat a podle potřeby rozesílat na jednotlivé CNC stroje.