Adresy: T
Příklad zápisu: N7 M6 T5
Funkce M6 zastaví běh programu na neomezenou dobu, zastaví otáčení vřetena, vypíše hlášení VYMĚNA NÁSTROJE a umožní tak ruční nebo automatickou výměnu nástroje. Po opětovném spuštění běhu tlačítkem START (nebo po ukončení cyklu automatické výměny) se vřeteno roztočí na původní otáčky a v ose Z se provede posunutí odpovídající rozdílu mezi délkovou korekcí dosud nastavenou a délkovou korekcí nového nástroje. Potom řídicí systém přejde na další blok programu Délková korekce, zajistí při výměně nástroje takové posunutí vřeteníku, aby se špička nového nástroje dostala do stejné polohy (v ose Z) jako byla špička nástroje předchozího. Délková korekce tedy umožňuje tvořit a zapisovat program bez znalosti skutečného vysunutí nástroje, který bude použit. Hodnotu Z je možno zapsat do tabulky až těsně před spuštěním programu kdy je znám nástroj, který bude při obrábění použit. (Pokud je ve funkci M6 zapsáno stejné číslo nástroje jako nástroj dosud používaný, nemá takový zápis logický význam a řídicí systém ho ignoruje.)
Hodnoty délkových korekcí nástrojů jsou uloženy v TABULCE NÁSTROJŮ, která je přístupná jednak z úvodního obrazu řídicího systému a jednak z CNC režimu. Korekce v ose Z (délková korekce) je vzdálenost špičky nástroje od nulového bodu. Tímto nulovým bodem může být čelní broušená plocha vřeteníku, špička některého nástroje nebo špička speciálního měřícího trnu.
Odměření velikostí korekcí je možné buď na speciálním vhodně vybaveném seřizovacím pracovišti, nebo přímo na stroji. Měření na stroji probíhá v režimu KOREKCE a může být automatické nebo manuální. Pro automatické měření se používá sonda pro odměřování nástrojů nebo dotyková sonda vybavená talířkovým dotykem. Pokud tyto sondy nejsou k dispozici je možné pouze manuální.
Automatické měření korekcí:
- Na stůl frézky upnout sondu.
- 2. Přepnout řídící systém do nastavení TABULKA KOREKCÍ a vybrat nástroj, který je určen jako nástroj nulový. (Přepnutí musí být provedeno z úvodní hlavičky, přepnutí z CNC REŽIMU neumožňuje automatické měření.)
- 3. Do vřetene frézky upnout nástroj, který je určen jako nulový, tímto nástrojem pomocí ručního řízení najet několik milimetrů nad dotyk sondy. (Pokud má být změřena korekce od čelní plochy vřetene, neupínat žádný nástroj a najet nad sondu přímo vřetenem.)
- Tlačítkem F9 Kalibrace přejde řídicí systém do CNC REŽIMU, zde spustit měřící program. Nástroj automaticky dojede na dotyk se sondou a odjede zpět.
- Do vřetene upnout nástroj, který má být proměřen, do TABULKY NÁSTROJŮ zapsat jeho specifikaci.
- Tlačítkem F10 Měření přejde řídicí systém do CNC REŽIMU, zde spustit měřící program. Po ukončení potvrdit zapsání změřených korekcí.
- Body 5 a 6 opakovat pro další proměřované nástroje.
Manuální měření korekcí:
Při manuálním měření se měřenými nástroji najíždí ručním řízením k vhodnému měřícímu prvku (broušená kostka, měrka) položenému na pracovním stole. Měření musí být provedeno velmi opatrně, aby nedošlo k poškození nástroje. Přesnost odměření korekcí záleží na přesnosti najetí. Postup měření je shodný jako při měření automatickém, s tím rozdílem že najetí na dotyk s měřícím prvkem se provede ručně.