View Sidebar

6.1.7 Funkce G31 NAJETÍ NA SONDU

Adresy: X Y Z A L

 

Příklad zápisu:            N50 G31 X5 Y10 L300

N55 G31 Z-10

 

Funkce G31 je základní funkce pro využití dotykové sondy. Sonda se používá nejčastěji k nalezení výchozího bodu obrábění případně k měření korekcí nástrojů. Sondu je možné rovněž využít k měření rozměrů obrobku nebo k digitalizaci tvaru např. modelu. V tomto případě je výsledky měření vhodné ukládat jako datový soubor a zpracovávat pomocí specializovaného software.

Funkce G31 vyvolá podobně jako funkce G1 pohyb v jedné nebo současně ve dvou programovaných osách ovšem pouze takovou rychlostí, která umožňuje okamžité zastavení pohybu bez dobrzďování. Pohyb trvá tak dlouho, dokud se dotyk sondy nedostane do kontaktu s překážkou. V okamžiku kdy sonda vyšle signál o kontaktu a pohyb se zastaví a vypíší se aktuální souřadnice. Program potom pokračuje na následujícím bloku.

Při programování pohybu ve třech osách současně bude systémem vypsáno chybové hlášení: „Pohyb ve třech osách není možný“.

Pokud ke kontaktu sondy nedojde během celé naprogramované dráhy, pohyb se rovněž zastaví a program pokračuje na řádku zadaném v adrese L. V případě, že adresa L není zapsána, vypíše se hlášení Porucha sondy.

Při spuštění funkce G31 musí být sonda mimo dotyk. V opačném případě se pohyb nevykoná a vypíše se hlášení Sonda v dotyku. Nelze tedy programovat dvě funkce G31 bezprostředně za sebou.