Při základním nastavení editoru jsou k dispozici všechny běžné funkce editoru (uvedené na spodní liště a dále v MENU) a navíc jsou aktivovány funkce usnadňující a urychlující formální zápis programu.
Pro výpis pomocných textů (Help) je určeno okno v pravé části, které se aktivuje tlačítkem F1. V okně se vypisuje buď kompletní seznam funkcí, nebo pokud je některá adresa programu označena kursorem, individuální text vztahující se k označené adrese.
Tato funkce je velmi výhodná, protože žák nemusí při výuce listovat papírovým manuálem k programu, ale jednoduše si funkci označí kurzorem a stiskne funkční klávesu F1 a popis funkce, potřebné adresy a příklad zápisu funkce se mu zobrazí v okně nápovědy EDITORu NC programu.
Automatické číslování bloků – vždy při přechodu na nový řádek tlačítkem Enter se předepíše nové číslo bloku vyšší o nastavený krok číslování (nejčastěji 10).
Příklad:
N10 G0 X10 Y15
N20 G1 Z-5
N30 G1 X25 F50
Předepisování adres – stisknutím tlačítka Tab se kursor přesune na další pozici a předepíše se další požadovaná adresa. Výběr předepisovaných adres odpovídá zapsané funkci G nebo M. Pokud nemá být automaticky předepsaná adresa v bloku použita,
je třeba ji vymazat (tlačítkem Backspace). Adresu bez číselného zápisu by systém vyhodnotil jako chybu.
Automatické předepisování adres s výhodou využijeme při výuce programování v systému MIKROPROG, protože zápis programu provedený tímto stylem je velmi přehledný i pro začátečníka a výhodný pro učitele z hlediska kontrola zápisu a případné korekce chyb v programu.
Testování zápisu – systém průběžně testuje zápis a hlásí formální chyby.